Ostatnimi czasy coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z outsourcingu płacowego i wiele wskazuje na to, że te trend będzie się stale pogłębiaj. Jest to bowiem rozwiązanie jakie ceni sobie mnóstwo właścicieli przedsiębiorstw i to praktycznie na całym świecie. W Polsce jest to stosunkowo nowa dziedzina jednakże zyskała już bardzo wielu fanów. Jej rozwój będzie jeszcze bardziej widoczny. Przekazywanie obowiązków związanych z płacami, czy nawet całą księgowością pomaga znacznie odciążyć zarząd i daje nowe możliwości działania. Jakie są największe zalety outsourcingu płac i czy ma on jakieś wady? Dowiedz się tego wspólnie z nami już teraz. 

Zalety outsourcingu płacowego

Outsourcing płac posiada bardzo wiele zalet, które stanowią o jego znacznym sukcesie. Wiąże się on nie tylko z licznymi oszczędnościami, ale stwarza również nowe drogi rozwoju. Zaoszczędzony czas na prowadzeniu księgowości możemy przecież przeznaczyć na najważniejsze aspekty, które pomogą nam osiągać zamierzone cele, a w efekcie końcowym dostać się na sam szczyt. Eliminacja zadań rutynowych jest zatem zaletą znaczącą, pozwala bowiem uwolnić cały potencjał drzemiący w pracownikach. Kreatywność to podstawa sukcesu więc naprawdę warto zastosować innowacyjne rozwiązania w swojej firmie.

outsourcing płacowy dla firmOszczędność czasu to tylko jedna z licznych zalet outsourcingu płacowego, mamy do czynienia także z innym zjawiskiem, a mianowicie z redukcją zatrudnienia. Podmioty zewnętrzne całkowicie przejmują obowiązki związane z płacami bądź całą księgowością, co zwalnia nas z potrzeby zatrudniania nowych pracowników i tworzenia oddzielnych stanowisk pracy. Wiąże się to dodatkowo z oszczędnością na wszelkiego rodzaju szkoleniach czy kursach, jakie trzeba wprowadzać w firmie.

Większe poczucie bezpieczeństwa to kolejny plus outsourcingu płacowego. To podmioty zewnętrzne zajmują się naliczaniem płac naszych pracowników i ponoszą za te rozliczenia pełną odpowiedzialność. Nie musimy się więc denerwować, że coś poszło nie tak, a do tego mamy dostęp do stałego doradztwa w wielu ważnych sprawach. Otrzymujemy pełne zestawienia, raporty, czy nawet porady płacowe.

Wady outsourcingu płacowego

Żaden system nie jest jednak w pełni wolny od wad, dlatego i w tym przypadku znajdą się jakieś kruczki, do których można by się przyczepić. Outsourcing wiąże się z kosztami, które zostają poświęcane na kompletnie inny podmiot. Nie bez znaczenia jest również wypłynięcie istotnych danych poza granice naszego przedsiębiorstwa, chociaż zakaz ich rozpowszechniania powinien zostać ujęty w umowie, co może dać nam pewne poczucie bezpieczeństwa i poufności.

Powierzania zadań podmiot zewnętrznym wiąże się po części z utratą kontroli nad pewnymi działami. Skoro nie monitorujemy stale płac w naszej firmie, nie zawsze będziemy posiadać pełną wiedzę na ich temat. Ta niewiedza może być jednakże niewielka, gdyż na bieżąco będziemy otrzymywać wszelkie informacje odnoście poczynionych kroków i to my będzie akceptować bądź nie wszystkie wprowadzane zmiany.

Outsourcing płac – czy to się opłaca?

Podsumowując wszystkie zalety oraz wady outsourcingu płacowego łatwo zauważyć, że tych pierwszych jest znacznie więcej. Stała kontrola może nam pomóc zapobiec wymienionym wadom tego rodzaju wykonywania obowiązków. Niemniej jednak jest to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane i z pewnością jeszcze wiele o nim usłyszymy.