Dobrze zorganizowana rachunkowość to niezwykle ważny czynnik w prowadzeniu każdego firmy, czy przedsiębiorstwa. Prowadzenie rachunkowości na własną rękę niekoniecznie może okazać się dobrym pomysłem, a to głównie ze względów skomplikowanych przepisów oraz ustaw prawnych, jakie musimy znać. Niekiedy ich interpretacja również może zostać utrudniona, przez co możemy się pogubić. Takie sprawy najlepiej pozostawić profesjonalistom, dlatego właśnie dzisiaj podpowiemy jak wybrać dobre biuro rachunkowe i czym należy się kierować przy podjęciu tej decyzji. Takich aspektów będzie z pewnością przynajmniej kilka i warto je dokładnie przeanalizować. Krok pierwszy to sprecyzowanie naszych oczekiwań w stosunku do biura rachunkowego. Postawić możemy bowiem na zwykłe rozliczenia bądź kompleksową obsługę rachunkową. Co jeszcze jest ważne?

Zakres odpowiedzialności cywilnej biura rachunkowego

Każde biuro rachunkowe, które zajmuje się usługowym prowadzeniem ksiąg podatkowych zobowiązane jest do wykupienia polisy OC. Ma to zapewnić korzystającym z usług danego biura rachunkowego pełen komfort i bezpieczeństwo. Obecna suma gwarancyjna kształtuje się na poziomie 5000 euro i jest to kwota minimalna. OC zabezpiecza klientów przed ewentualnymi błędami bądź niedopatrzeniami jakie prowadzić mogą nawet do kar skarbowych.

Warunki współpracy z biurem rachunkowym

dobre biuro rachunkowe to połowa sukcesu

Warunki współpracy także są bardzo istotne, dlatego już na samym wstępie powinniśmy przygotować nasze wymogi. To my powinniśmy ustalić w jakiś sposób chcemy uzyskiwać informację na temat rozliczeń naszej firmy oraz w jakim terminie pragniemy być powiadamiani. Dobrze jest dodatkowo ustalić jakie usługi wchodzą w skład obowiązków biura rachunkowego, a za jakie będziemy zmuszeni dopłacić. Godziny konsultacji również będą tutaj odgrywały ważną rolę, nagłe wypadki wymagają przecież przedyskutowania, dlatego zapytanie o terminy porad powinno paść obowiązkowo. Te i wszelkie inne wątpliwości warto rozstrzygnąć już na samy początku współpracy z biurem rachunkowym aby później nie było żadnych niejasności.

Kompetencja oraz doświadczenie pracowników biura rachunkowego

Finanse naszej firmy powinny zostać powierzone tylko i wyłącznie profesjonalnym pracownikom. Wybierając określone biuro rachunkowe należy prześledzić jego dotychczasową działalności. W Internecie możemy sprawdzić od ilu lat działa, a także poczytać różnego rodzaju komentarze. Poprosić możemy o przedstawienie nam certyfikatów na poparcie uzyskanych kompetencji i umiejętności. Kolejny krok to sprawdzenie biura rachunkowego pod względem przynależności do danych stowarzyszeń, między innymi Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz Centrum Informacji Księgowej. Taka informacja dostarczy nam wiedzę na temat rzetelności biura rachunkowego.

Cena usług biura rachunkowego

Na koniec możemy porównać ceny za konkretne usługi oferowane przez biura księgowe. Pamiętajmy jednak, że bardzo niskie ceny będą się zawsze wiązać z ograniczoną ofertą dlatego warto czasami zapłacić trochę więcej i otrzymać w zamian kompleksową obsługę, dzięki czemu o nic nie będziemy musieli się martwić.
Wszystkie wymienione powyżej aspekty są bardzo ważne przy wyborze biura rachunkowego, dlatego nie należy ich pomijać. Dobra księgowa w idealny sposób poprowadzi rachunkowość naszej firmy, co w prosty sposób przełoży się na nasz sukces i pozwoli wypracować większy zysk. Profesjonalizm jest bardzo cenny więc nie należy na nim przesadnie oszczędzać.