Outsourcing księgowy to nowoczesne rozwiązanie stosowane coraz powszechniej w wielu przedsiębiorstwach. Polega ono na przekazaniu obowiązków związanych z księgowością dla podmiotu zewnętrznego. Wcześniej outsourcing obejmował głównie kwestie podatkowe, czy doradztwo prawne, teraz wkracza także do innych dziedzin, co może być pozytywną informacją dla właścicieli firm. Outsourcing kadrowy posiada liczne zalety, dzięki którym mogą oni nie tylko zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim pieniądze. Zatrudnianie księgowej na cały etat w firmie nie jest już bowiem konieczne. Czy outsourcing będzie opłacalny równie w Twojej firmie? Sprawdź sam!

Najważniejsze zalety outsourcingu kadrowego

zewnętrzne biuro rachunkowe rozlicza firmęOutsourcing kadrowy to nieograniczone możliwości, jakie mogą zostać wykorzystane niemal w każdym przedsiębiorstwie. Za tym rozwiązaniem przemawia wiele czynników. Do najważniejszego z nich należy obniżenie kosztów prowadzenia księgowości. Outsourcing kadrowy zwalnia nas w znacznych stopniu z obowiązku zatrudniania księgowych, przez co koszty księgowości wewnętrznej mogą zostać obniżone nawet do 50%. Obniżka ta składa się z kilku czynników. Przede wszystkim brak opłat powiązanych ze specjalistycznym oprogramowaniem, czy zakupem sprzętu komputerowego, a także wcześniej wspomniane koszty personalne, a więc pensja i wszelkiego rodzaju składki. Po drugie są to koszty logistyczne, czyli wydzielenie przestrzeni biurowej na nowe stanowisko pracy oraz cały sprzęt biurowy, jaki jest konieczny przy wykonywaniu określonych obowiązków.

Outsourcing kadrowy sprawia, że podmiot zewnętrzny przejmuje całą obsługę księgową naszej firmy, dzięki czemu nie musimy się martwić o jej poszczególne elementy. Przedsiębiorca jest w zamian zobowiązany do opłacania co miesięcznej stawki, za owe usługi. Opłaty te są jednak stosunkowo niskie, a to głównie dlatego, że koszty stałe rozkładają się na przynajmniej kilku klientów. Co ważne, wydatki poniesione na outsourcing księgowy można wliczyć w koszty prowadzenia działalności.

Co jeszcze zyskamy wprowadzając outsourcing kadrowy?

Outsourcing kadrowy pozwala nam dodatkowo zabezpieczyć się przed ryzykiem wynikającym z wszelkich błędów księgowego. Całe ryzyko obsługi księgowej i ewentualnych błędów przechodzi bowiem na podmiot zewnętrzny więc w razie czego nie ponosimy żadnych kosztów. Bogate doświadczenie i profesjonalizm pracowników zajmujących się kwestiami księgowymi może zapewnić nam zwiększone bezpieczeństwo. Działają oni w oparciu o różnego rodzaju procedury, a także liczne systemy, co usprawnia pracę i optymalizuje działanie.

Istotna jest także kwestia oszczędności czasu. Stosując outsourcing kadrowy w przedsiębiorstwie możemy skupić się na najważniejszych aspektach dla naszego celu strategicznego. Sam zarząd nie musi już angażować się w kontrolę pracy księgowości i zastanawiać się nad rozwojem tego działu. Tym wszystkim zajmuje się już firma oferująca nam swoje usługi.

Podsumowanie

Outsourcing kadrowy to innowacyjne rozwiązanie, jakie zaczyna królować również na rynku polskim. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas oraz pieniądze, ale także minimalizuje ryzyko błędów księgowych. Ten zabieg niesie za sobą praktycznie same zalety, nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej firm korzysta z usług księgowych podmiotów zewnętrznych.