Rozliczając coroczne zeznania podatkowe warto skupić się na przysługujących nam ulgach podatkowych. Na przełomie 2014 i 2015 roku wiele się zmieniło w tej kwestii i to na korzyść podatników. Do wyboru mamy coraz więcej ulg, dlatego dobrze stać się świadomym obywatelem. Niewielu z nas wie jednak jakie ulgi nam przysługują i z niewiedzy pomijamy istotne rubryki, dzięki którym możemy sporo zaoszczędzić. Naszedł zatem czas żeby się dowiedzieć co odliczyć od podatku. Dzisiaj krótki przegląd ulg podatkowych w 2015 roku. Zapraszamy do lektury. 

Odliczenia od dochodu

Jeśli chcesz płacić mniejsze podatki przyjrzyj się pozycjom na poniższej liście, może wśród niej znajdziesz ulgi, jakie przysługują właśnie Tobie. Co można odliczyć od dochodu w 2015 roku?

Ulga rehabilitacyjna

Ta ulga przysługuje osobom posiadającym określone problemy zdrowotne. Wysokość danych odliczeń jest ściśle zależna od celu na jaki będą przeznaczone pieniądze. Na podstawie ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć przede wszystkim koszty powiązane z:

  • Zakupem bądź naprawą sprzętu, który służy do rehabilitacji
  • Przystosowaniem budynku mieszkalnego do potrzeb osoby chorej
  • Udziałem w obozie rehabilitacyjnym
  • Opieką pielęgniarską (jedynie nad osobą posiadającą pierwszą grupę inwalidzką bądź obłożnie chorą)
  • Opłaceniem przewodnika dla osób niewidomych
  • Utrzymaniem psa przewodnika również dla osób niewidomych
  • Kolonii dla niepełnosprawnych dzieci (do 25 roku życia)

Darowizny

Głównie oddane na szczytne cele. Ulgi dochodowe powiązane z darowiznami odliczamy w wysokości oddanej kwoty, która jednocześnie nie może stanowić więcej niż 6% naszego dochodu. W odliczenia z tytułu darowizny wlicza się:

  • Darowizny na cele krwiodawstwa
  • Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego
  • Darowizny na rzecz kultów religijnych

Pozostałe ulgi podatkowe

rozliczenia z urzędem skarbowymPowyższe ulgi podatkowe, to odliczenia z których korzysta się najczęściej wypełniając formularz rozliczeniowy. Podatnicy mają do dyspozycji jednak również inne ulgi, o których znaczna część z nas nigdy nie słyszała. Należą do nich przede wszystkim ulgi na zakup nowych technologii, które przysługują jedynie przedsiębiorcom. Wysokość odliczenia może wynosić nawet do 50% poniesionych kosztów. Poza tym możliwe jest skorzystanie z ulgi odsetkowej, czy nawet wpłat na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Dla osób pracujących za granicą stworzona została ulga abolicyjna, która zmniejsza należność podatkową o różnicę, jaka wynika ze składek w Polsce i zagranicą.
Aktualnie najwięcej osób korzysta z ulgi na Internet, która wynosi do 760 złotych rocznie, a także z ulgi prorodzinnej. Ta druga ulga pozwala odliczyć nawet 1112 złotych na każde dziecko.

Jak rozliczane są ulgi podatkowe?

Praktycznie wszystkie ulgi podatkowe rozliczane są od dochodu lub podatku. Rzadziej stosuje się również odliczenia od przychodu. Skorzystanie z ulg zobowiązuje do przedstawienia określonych dokumentów, jakie należy wykazać w danym urzędzie skarbowym, dlatego dobrze jest najpierw dowiedzieć się czego będziemy potrzebować przy wypełnianiu deklaracji podatkowej.