Prowadząc własną firmę trzeba być przygotowanym na szereg wydatków oraz inwestycji. Kluczową kwestię stanowi także obowiązek zatrudnienia księgowej, jednak o ile jest ona niezbędna w dużych przedsiębiorstwach, o tyle w mniejszych firmach jest możliwość rezygnacji z tego kosztu. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w pojedynkę nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z skomplikowanymi kruczkami prawnymi, zwłaszcza zaś związany z podatkami. Profesjonalna księgowa znajomość wszelkich ulg podatkowych itp. ma w małym palcu, czego nie można raczej powiedzieć o zwykłym, zwłaszcza początkującym przedsiębiorcy. Dzisiaj zastanowimy się więc wspólnie, czy warto zatrudnić księgową oraz kiedy można spróbować zrezygnować z jej usług i czy w ogóle jest to opłacalne.

Zasadność zatrudnienia księgowej w małej firmie

Mała firma oznacza przeważnie stosunkowo niewiele problemów z prowadzeniem księgowości. Wielkość firmy w prosty sposób przekłada się zazwyczaj na ilość faktur oraz dokumentów do rozliczeń. Zakładając firmę zobowiązani jesteśmy do wyboru rodzaju opodatkowania. W przypadku opodatkowania ryczałtowego bądź podatku liniowego kwestia wydaje się być uproszczona. W internecie odnajdziemy wiele dość prostych księgowości, dzięki którym będziemy w stanie rozliczyć się sami. Co istotne faktury i różnego rodzaju dane możemy przesyłać online. Należy jednak pamiętać, że nie zwalnia nas to z obowiązku archiwizacji, musimy więc wydzielić odpowiednią przestrzeń na archiwum i najlepiej zatrudnić księgowego, który będzie sprawował nad nią pieczę i we wszystkim się orientował. Oczywiście można te obowiązki przekazać firmie zewnętrznej, jednak odległość miejsca może sprawić, że komunikacja będzie wydłużona, a kiedy potrzebujemy czegoś na już, nawet niemożliwa.

Zalety posiadania księgowej

księgowa rozlicająca dokumenty firmy z WarszawyZatrudnienie księgowej daje nam znaczną przewagę i to nie tylko czasową. Mimo szczerych chęci, brak znajomości rachunkowości i pewnych zasad może doprowadzić do kluczowych błędów. Orientowanie się we wszystkich przepisach może zabierać nam zbyt wiele czasu, bowiem nauka księgowości nigdy nie będzie prosta, zwłaszcza że cały czas będziemy mieć do czynienia ze zmieniającymi się przepisami. Doświadczona oraz profesjonalna księgowa jest osobą, która nie tylko zajmuje się rachunkowością naszej firmy, ale również potrafi wprowadzać optymalne strategie działania. Odpowiedzialne prowadzenie finansów daje wiele możliwości dla kadry zarządczej. Ważną zaletą jest także umiejętność poszukiwania oszczędności, to właśnie dzięki takim działaniom nasze przedsiębiorstwo może stale się rozwijać.

Księgowa potrzebna od zaraz

Księgowa w większości sytuacji jest niezbędna przy prowadzeniu firmy. Samodzielne rozliczenia nie zawsze będą dobrym pomysłem, zwłaszcza jeżeli nie mamy pojęcia o rachunkowości. Profesjonalna księgowa zmniejszy ryzyko błędów i jednocześnie wprowadzi optymalne strategie, przez które będziemy w stanie zaoszczędzić nasz czas oraz pieniądze. Jest ona również niezbędna w przypadku dużych firm, gdzie nadzorowanie księgowości staje się bardzo skomplikowane. Mnożąca się ilość faktur, umów i innych dokumentów jest trudna do nadzorowania, dlatego kluczowe w tym wypadku jest doświadczenie.