Osoby pragnące zostać księgową lub księgowym, jak w wielu innych zawodach, powinny zdobyć maksymalnie dużo doświadczenia, zanim podejmą pracę na samodzielnym stanowisku. Biuro księgowe, inaczej nazywane rachunkowym, daje im tę możliwość i pozwala zaznajomić się z potrzebnymi w tej pracy programami komputerowymi, takimi jak: Optima, Symfonia, Wapro. Co zrobić by staż przyniósł oczekiwane korzyści?
Jak przygotować się do pracy w biurze księgowym?
Przede wszystkim warto zapoznać się z tym, czym w rzeczywistości jest biuro księgowe i jakie usługi oferuje. Atutem będzie również znajomość najnowszych trendów na rynku, na przykład nowoczesnych programów czy wiedza na temat księgowości online. Może okazać się, że osoba przyjęta na praktykę lub staż zaproponuje pracownikom biura coś nowego, co usprawni jego działanie, na przykład ciekawy program komputerowy. Dzięki temu praktykant być może uzyska jeszcze lepszą opinię o swojej pracy.
Szukając miejsca pracy, szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa, warto wybrać polecane biuro rachunkowe, o którym napisano pozytywnie w Internecie lub które zarekomendowała osoba bliska albo znajoma – godna zaufania. W ten sposób zwiększa się szansę, że osoba nowo zatrudniona będzie współpracowała z profesjonalistami i wiele się nauczy.
Przygotowując się do praktyk albo stażu należy starannie opracować swoje CV. Co prawda, większość studentów i rozpoczynających przygodę zawodową młodych ludzi nie ma jeszcze bogatego doświadczenia, ale na pewno warto szczegółowo opisać ścieżkę edukacyjną, a także podkreślić umiejętności, cechy charakteru i hobby, które sprawią, że oferowana kandydatura spotka się z zainteresowaniem rekruterów.
Wymagania stawiane stażystom i praktykantom biura księgowego
Pracownicy biura zdają sobie sprawę z tego, że przyjęci przez nich praktykanci i stażyści stawiają dopiero pierwsze kroki na ścieżce kariery, nie mają więc względem nich wygórowanych wymagań i powierzają im takie obowiązki, którym tamci będą w stanie podołać.
Najczęściej spotykanymi wymaganiami są:
- ukończenie bądź studiowanie takich kierunków jak finanse, rachunkowość, ekonomia, administracja,
- bardzo dobra obsługa komputera,
- znajomość podstawowych programów księgowych,
- umiejętność analitycznego myślenia,
- dobra praca w zespole,
- sprawna organizacja pracy, dokładność i samodzielność,
- chęć nauki i rozwoju osobistego.
W zamian wybrane biuro księgowe oferuje możliwość zapoznania się z całokształtem pracy jednostki, zdobycie doświadczenia pod okiem fachowców, zapoznanie się z zasadami rozliczeń kadrowo-płacowych i rozliczeń z ZUS.
Nie bez znaczenia są również kontakty, jakie można zdobyć w trakcie stażu czy praktyki. Często to dzięki nim udaje się dostać pierwszą pracę na samodzielnym stanowisku – nierzadko właśnie w licencjonowanym biurze rachunkowym, w którym kandydat dał się już poznać się od dobrej strony.
Obowiązki praktykantów i stażystów biura księgowego
Do powierzanych stażyście czy praktykantowi obowiązków najczęściej należą:
- pomoc przy prowadzeniu uproszczonej księgowości,
- pomoc w prowadzeniu pełnej księgowości,
- wprowadzanie dokumentów do systemu księgowego,
- archiwizacja i porządkowanie dokumentacji księgowej,
- pomoc w innych pracach bieżących biura.
Po odbyciu przez daną osobę praktyki lub stażu, biuro księgowe wystawia jej opinię na temat wykonywanej pracy. Jest to często pierwszy dokument świadczący o zdobytym doświadczeniu zawodowym, dlatego warto sprawić, by opinia zawierała pozytywną ocenę a także opisywała konkretne zadania i umiejętności, jakie praktykant nabył w trakcie współpracy.
Kto zajmuje się rozliczeniami podatkowymi i jak może przy nich pomóc biuro księgowe? O tym w kolejnym artykule.