Otrzymanie spadku bądź darowizny powiązane jest z obowiązkiem odprowadzenia podatku od spadków i darowizn. Istnieją jednakże pewne okoliczności, w których możemy zostać zwolnieni od tego niezbyt przyjemnego obowiązku. Podlegają im konkretne osoby w danym czasie. Odprowadzenie podatku ściśle wiąże się również z wysokością kwot oraz grupą podatkową, do której należymy. W roku 2015 zaszły pewne zmiany w tej dziedzinie dlatego warto jest się z nimi zapoznać. Poniżej krótki przegląd najnowszych informacji na temat podatku od spadków i darowizn. 

Kwoty wolne od podatku w 2015 roku

Nieprzekroczenie danej kwoty może owocować zwolnieniem z podatku i zgodnie z tą zasadą podatkowi nie podlegają majątki, które zostały nabyte w drodze spadku, których wartość nie przekroczyła:

  • 9637 zł – maksymalna kwota dla osób, które należą do pierwszej grupy podatkowej
  • 7276 zł – dla osób, które nalezą do drugiej grupy podatkowej
  • 4902 zł – dla osób, które należą do trzeciej grupy podatkowej

Jak widać kolejne progi znacznie się od siebie różnią. Co jednak oznaczają cyfry przy progach podatkowych? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

  • I próg podatkowy – najbliższa rodzina, czyli przede wszystkim małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, ale również pasierb, ojczym, macocha, czy teściowie bądź synowa i zięć.
  • II próg podatkowy – należy do niego dalsza rodzina, głównie będą to siostrzeńcy, wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa oraz ich rodzeństwo, itp.
  • III próg podatkowe – pozostałe osoby, które otrzymały spadek lub darowiznę

Zwolnienia z podatku dla najbliższej rodziny

wykonywanie zeznań podatkowychIstnieją sytuację, w których możliwe jest zwolnienie od podatku od spadku i darowizny. Przysługuje ono zwłaszcza dla najbliższej rodziny. Jest tylko jeden warunek, jaki należy spełnić w tym przypadku, a mianowicie trzeba złożyć odpowiednie zgłoszenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Powinno ono zostać przedłożone do 6 miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu, które potwierdza nabycie spadku. Zastąpić je może również zarejestrowanie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Warto wiedzieć, że każdy nabywca musi owe zgłoszenie złożyć oddzielnie. Oczywiście nie jest to koniecznie jeśli wartość rynkowa dziedziczonego majątku nie przekracza sumy wolnej od podatku. W przypadku najbliższej rodziny jest to wcześniej wspomniana kwota 9637 złotych.

Zasady opodatkowania darowizny

Darowizna przekraczająca wartością kwotę wolną od podatku musi zostać opodatkowana. Stawki wolne od podatku oraz progi podatkowe pozostają jednakże takie same jak w wypadku spadków. Różnicą jest fakt, że rozliczenia podatkowe należy złożyć już w przeciągu miesiąca od otrzymania darowizny. Obowiązek taki nie występuje w przypadku gdy darowizna została zawarta w formie aktu notarialnego. Również i w sytuacji otrzymania darowizny istnieją zwolnienia dla najbliższej rodziny i przebiegają na tych samych zasadach, co opisane powyżej.
Podatki mogą stanowić niekiedy nie lada problem dla ludzi, którzy nie mają z nimi do czynienia na co dzień, jednak wystarczy odrobina chęci, a informację łatwo jest odszukać. W przypadku spadków czy darowizn sprawa wydaję się być raczej prosta, choć w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się notariusza bądź adwokata.